Obraz, który widzimy, to abstrakcyjna kompozycja, pełna dynamicznych linii i organicznych form, której tematyka ściśle nawiązuje do tematu wystawy MATER:JA.
Praca ta w sposób wyrazisty odnosi się do zagadnień związanych z materią oraz formą. Użyte przez mnie faktury i kolorystyka, w której dominują odcienie ochry, ultramaryny, purpury oraz sieny palonej przywodzi na myśl naturalne procesy erozji czy przeobrażenia materii w czasie. Jest to swoisty dialog między strukturą materialną a efemerycznością form, który ma w sobie organiczną energię i poczucie ruchu.
Materia staje się tu niemal dotykalna – gęsta, teksturowana, ale zarazem abstrakcyjna i ulotna, co sugerują delikatne jasne wycięcia i zakrzywione kształty. Duchowość tej pracy odnosi się do procesów przemijania, transformacji oraz zrozumienia duchowej istoty materii, które są nierozerwalnie związane z cyklem życia.
Praca zaprezentowana w dużej skali na fasadzie budynku dawnego klasztoru oraz szpitala, zyskuje jeszcze głębsze znaczenie. Kontekst ten wprowadza element duchowy – przypomina o wielowiekowej historii tego miejsca jako przestrzeni refleksji, opieki oraz kontemplacji. Monumentalna forma dzieła, rozciągnięta na fasadzie, stanie się symboliczną fuzją materii z duchowością, podkreślając zarówno fizyczną obecność, jak i transcendencję tej przestrzeni.
Nina Dziwoki – urodzona w 1998 r. w Rybniku. Od 2022 roku absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z malarstwa ‚‚Narracje i związki w kompozycjach wieloelementowych’’ pod kierunkiem prof. Adama Brinckena oraz aneks z rysunku u prof. Grzegorza Bieniasa. Finalistka i zdobywczyni I nagrody firmy Rogal 13. edycji Konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE 2024. W latach 2020/2021 stypendystka rektora ASP, finalistka 3 Triennale Rysunku Studenckiego w Katowicach.
Członkini zarządu i koordynatorka projektów, wystaw, wydarzeń w Stowarzyszeniu Mosaic takich jak „Festiwal Sztuki Porównonocy” Pracownia Drożdżownia, ‚’’Festiwal Sztuki Przesilenie” CSW Wiewiórka, „Warsztaty z monotypii” Dom Utopii, „Art Cafe” MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, „Mural Ceramiczny” Pracownia Młodych na Kozłówce, Mural „Energy Flow” Polikultura WZiKS UJ. Od 2019 r. wiązana z Good Looking Studio jako malarka wielkoformatowych murali. Brała udział w licznych wystawach w kraju, jak i za granicą.
Zajmuje się malarstwem, kolażem, monotypią i malarstwem ściennym.
Aktualnie mieszka i pracuję w Krakowie.
https://ninadziwoki.com/
https://www.instagram.com/ninuu_/